nawigacja 

  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
 

budżet Działalnść lobbingowa Dziennik Urzędowy fundusze strukturalne kierownictwo kontakt leki majątek Minister Zdrowia MZ Narodowy Fundusz Zdrowia NFZ ogłoszenia Podsekretarz Stanu praca Program prac legislacyjnych projekt przetarg recepta refundacja refundowane regulamin rozporządzenie Sekretarz Stanu statut Świadczenia gwarantowane Świadczenia wysokospecjalistyczne zamówienia publiczne zdrowie

   Ogłoszenia 
 

Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie szczepień przeciwko ospie prawdziwej    Ospa prawdziwa (Variola vera) jest jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych, wywołuje ją wirus. Jej ojczyzną była Azja, skąd szerzyła się na cały świat.
    W 1784 roku Edward Jenner wprowadził szczepionkę skutecznie chroniącą przed ospą prawdziwą. Była to pierwsza na świecie szczepionka, która z pewnymi modyfikacjami stosowana była aż do 1980 roku, a jej wysoka skuteczność, doprowadziła do pełnej likwidacji ospy prawdziwej na całym świecie w roku 1980.
    Było to pierwsze w historii świata całkowite zlikwidowanie – wykorzenienie (ang. eradication) choroby zakaźnej człowieka. Wirus pozostał jedynie w kilku laboratoriach badawczych skąd niestety, najpewniej został użyty do produkcji broni biologicznej i w związku z tym ponownie pojawiła się groźba nieistniejącej od 23 lat choroby.
    W naszym kraju ostatnia epidemia choroby wystąpiła w 1963 roku, a od 1980 roku zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, zaniechano szczepień przeciwko ospie prawdziwej, które do tej pory były obowiązkowe i wchodziły do tzw. Programu Szczepień Ochronnych. Tak, więc cała populacja ludzi urodzona po 1980 roku nie była szczepiona przeciwko tej chorobie, zarówno w Polsce, jak i na świecie.
    Obecne potencjalne zagrożenie nakazało władzom większości państw zgromadzenie zapasów szczepionki i przygotowanie środków i procedur dla ewentualnego rozpoczęcia akcji szczepień na wypadek bezpośredniego zagrożenia ospą prawdziwą. Nigdzie jednak poza USA nie rozpoczęto akcji szczepień.
    Szczepionka przeciwko ospie prawdziwej zawiera osłabiony (tzw. atenuowany), lecz żywy wirus pokrewny ospie prawdziwej. Jest to szczepionka wywołująca wiele działań ubocznych, nawet bardzo ciężkich ( jak np. zapalenie mózgu), prowadzących w części przypadków do zgonu. Poza tym zawsze obserwowano zdarzenia przeniesienia szczepionki na osoby z bliskiego kontaktu ze szczepionym (np. domowników, co powodowało u nich min. zmiany skórne, nieraz uogólnione lub groźne owrzodzenie rogówki oka).
W sytuacji, gdy około jedna trzecia społeczeństwa nigdy nie była szczepiona może to stwarzać dodatkowe niebezpieczeństwo.
    Podejrzenie posiadania przez kilka krajów wirusa ospy w celach terrorystycznych, nakazało zgromadzenie odpowiedniego zapasu szczepionki, ale nie jest to jeszcze powodem, między innymi ze względów omówionych powyżej, do wdrożenia ogólnych szczepień przeciwko ospie prawdziwej.
    Ewentualne rozpoczęcie szczepień będzie uwarunkowane dalszym rozwojem sytuacji epidemicznej – np. wykryciem przypadków zachorowań. Rozpoczęcie wówczas akcji szczepień będzie niewątpliwie skuteczne, ponieważ szczepionka zapobiega rozwojowi choroby gdy podana jest do 72 godzin po kontakcie nieuodpornionej osoby z wirusem ospy prawdziwej.
    Aktualnie w kalendarzu szczepień nie uwzględnia się szczepień przeciwko ospie prawdziwej (ze względu na wspomnianą eradykację), a więc ich wprowadzenie może nastąpić jedynie w drodze rozporządzenia ministra właściwego do spraw zdrowia, wydanego w porozumieniu z ministrem do spraw wewnętrznych, na podstawie Ustawy o chorobach zakaźnych i zakażeniach.
    W razie narastającego, lecz nie bezpośredniego (np. przypadki ospy w innych rejonach świata) zagrożenia kraju, zaszczepione będą grupy osób - począwszy od najbardziej zagrożonych, takich jak: pracownicy laboratoriów wirusologicznych, personel oddziałów chorób zakaźnych, służby graniczne, strażacy, policjanci i itd.
    W przypadku wystąpienia w kraju zachorowań na ospę prawdziwą- szczepieniu zostaną poddane osoby kontaktujące się z chorymi.
Wersja do drukuPowrót


Data publikacji:
       2003-03-20
Opublikowany przez: Arkadiusz Wieczorek

Statystyka strony: 5800 wizyt

 
 

Informacja publiczna, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej jest udostępniania na wniosek.

Informacja publiczna, która może być niezwłocznie udostępniona, jest udostępniana w formie ustnej lub pisemnej bez pisemnego wniosku.

Biuletyn Informacji Publicznej
 
2001-2019 © by Ministerstwo Zdrowia.