nawigacja 

  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
 

budżet Działalnść lobbingowa Dziennik Urzędowy fundusze strukturalne kierownictwo kontakt leki majątek Minister Zdrowia MZ Narodowy Fundusz Zdrowia NFZ ogłoszenia Podsekretarz Stanu praca Program prac legislacyjnych projekt przetarg recepta refundacja refundowane regulamin rozporządzenie Sekretarz Stanu statut Świadczenia gwarantowane Świadczenia wysokospecjalistyczne zamówienia publiczne zdrowie

   Ogłoszenia 
 

Jak stosować preparat TamifluW leczeniu grypy podawanie preparatu Tamiflu należy rozpocząć, pod kontrolą lekarza, w ciągu dwóch dni od wystąpienia pierwszych objawów. Lek podaje się w jednej dawce dwa razy na dobę przez 5 dni. Osobom dorosłym i dzieciom ważącym powyżej 40 kg podaje się dawkę 75 mg preparatu Tamiflu.
W trakcie pandemii grypy preparat Tamiflu można również stosować do leczenia dzieci w wieku od 6 miesięcy do 1 roku życia. Decyzja o podaniu produktu Tamiflu niemowlętom w wieku poniżej 1 roku powinna być podjęta przez lekarza prowadzącego, który oceni stosunek potencjalnych korzyści wynikających z leczenia do potencjalnego ryzyka dla niemowlęcia.


Zaleca się następujące dawkowanie zależnie od masy ciała u dzieci w wieku 1 roku i starszych:

Masa ciała Zalecane dawkowanie przez 5 dni
< 15 kg 30 mg dwa razy na dobę
> 15 kg do 23 kg 45 mg dwa razy na dobę
>23 kg do 40 kg 60 mg dwa razy na dobę
> 40 kg 75 mg dwa razy na dobę


Dla niemowląt w wieku poniżej 12 miesięcy:

Wiek Zalecane dawkowanie przez 5 dni
> 3 miesiąca do 12 miesięcy 3 mg/kg mc. dwa razy na dobę
> 1 miesiąca do 3 miesięcy 2,5 mg/kg mc. dwa razy na dobę
0 do 1 miesiąca* 2 mg/kg mc. dwa razy na dobę

* nie ma danych dotyczących podawania produktu Tamiflu u niemowląt w wieku poniżej 1 miesiącaPrzygotowanie w domu:

W sytuacji, gdy produkt Tamiflu w postaci zawiesiny doustnej nie jest dostępny na rynku, dorośli, młodzież oraz dzieci, którzy nie są w stanie połknąć kapsułek mogą otrzymać właściwą dawkę produktu Tamiflu poprzez otworzenie kapsułek i wysypanie ich zawartości do małej ilości (maksymalnie jedna łyżeczka do herbaty) odpowiedniego, słodkiego pokarmu, takiego jak woda z cukrem, syrop czekoladowy, syrop wiśniowy, polewy do deserów (jak sos karmelowy lub nugatowy) celem zneutralizowania gorzkiego smaku. Należy wymieszać miksturę i podać całą zawartość pacjentowi. Miksturę należy połknąć natychmiast po przygotowaniu.


Informacja dla lekarzy w sprawie postępowania w związku z przypadkami grypy A/H1N1
Wersja do drukuPowrót


Data publikacji:
       2009-11-19
Opublikowany przez: Małgorzata Woźniak-Juhre

Statystyka strony: 24317 wizyt

 
 

Informacja publiczna, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej jest udostępniania na wniosek.

Informacja publiczna, która może być niezwłocznie udostępniona, jest udostępniana w formie ustnej lub pisemnej bez pisemnego wniosku.

Biuletyn Informacji Publicznej
 
2001-2019 © by Ministerstwo Zdrowia.