nawigacja 

  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
 

budżet Działalnść lobbingowa Dziennik Urzędowy fundusze strukturalne kierownictwo kontakt leki majątek Minister Zdrowia MZ Narodowy Fundusz Zdrowia NFZ ogłoszenia Podsekretarz Stanu praca Program prac legislacyjnych projekt przetarg recepta refundacja refundowane regulamin rozporządzenie Sekretarz Stanu statut Świadczenia gwarantowane Świadczenia wysokospecjalistyczne zamówienia publiczne zdrowie

   Ogłoszenia 
 

Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie zakupu szczepionek przeciwko ospie prawdziwejInformacja Głównego Inspektora Sanitarnego
w sprawie zakupu szczepionek przeciwko ospie prawdziwej.

W związku z doniesieniami prasowymi na temat zakupu szczepionki przeciwko ospie prawdziwej, przedstawiającymi fakt ten w fałszywym świetle wyjaśniam co następuje:

1. Obecnie podpisano umowę i zakupiono 100 tys. dawek szczepionki przeciwko ospie prawdziwej z planowanej liczby zakupu 1,2 mln dawek, co do pozostałości zakupu trwają negocjacje. Dokonany zakup to szczepionka ACAM 2000 firmy BAXTER HEALTHCARE S.A. Jest to szczepionka II generacji, hodowana na komórkach afrykańskiej małpy zielonej. Szczepionki tej generacji uznawane są za powodujące najmniej niepożądanych odczynów poszczepiennych w porównaniu z tzw. krowianką, która wykorzystywana była w szczepieniach do końca lat 70-tych.

Według posiadanej wiedzy próby kliniczne szczepionki ACAM 2000 są najbardziej zaawansowane, a szczep NYBH, który zawiera właśnie szczepionka ACAM 2000 daje wg oceny specjalistów najmniej powikłań neurologicznych. Należy podkreślić, iż żadna z występujących na rynku szczepionek II generacji przeciwko ospie prawdziwej nie zakończyła jeszcze procesu rejestracji w kraju producenta!

W Stanach Zjednoczonych w końcu listopada 2001 roku podpisano kontrakt na dostawę155 mln dawek szczepionki ACAM 2000, który realizowany jest obecnie, aktualnie trwają też negocjacje dotyczące zakupu 55 mln dawek. W Polsce w szczególnych przypadkach zgodnie z ustawą z dnia 6 września 2001 roku - Prawo Farmaceutyczne -( Dz. U. nr 126, poz. 1381 z późn. zm.) istnieje możliwość dopuszczenia do obrotu produktu leczniczego nieposiadającego pozwolenia. Leży to w kompetencji ministra właściwego do spraw zdrowia w przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia ludzi.

2. Szczepionka przeciwko ospie prawdziwej należy do szczepionek o dużym wskaźniku odczynów poszczepiennych, wśród których najważniejsze to: encefalopatia, zapalenie mózgu, a także występujące zgony osób zaszczepionych. Ocenia się, że na 1 mln zaszczepionych w 3 do 12 przypadkach może wystąpić zapalenie mózgu, a w 1 do 2 przypadkach zgon. Przy wystąpieniu zachorowań na ospę prawdziwą w populacji 1 mln osób wystąpiłoby od trzystu do czterystu tysięcy zgonów.

3. Zakupione i planowane do zakupienia szczepionki są przewidziane do użycia tylko w przypadkach stanowiących realne zagrożenie życia, a więc wówczas, gdy pojawiłyby się zachorowania na ospę w kraju lub jego najbliższym otoczeniu. W takim przypadku przewiduje się objąć szczepieniami osoby z tzw. grup ryzyka ( personel medyczny oddziałów zakaźnych, pracowników laboratoriów wirusologicznych, czy funkcjonariuszy służb mundurowych- przewidzianych do udziału w akcjach ratowniczych) za ich indywidualną zgodą. Szczepione byłby także osoby mające kontakt z chorymi do 72 godzin od chwili kontaktu, co wobec wysokiej śmiertelności byłoby wyborem mniejszego zła.

Główny Inspektor Sanitarny

Andrzej Trybusz
Wersja do drukuPowrót


Data publikacji:
       2003-05-28
Opublikowany przez: Arkadiusz Wieczorek

Statystyka strony: 3930 wizyt

 
 

Informacja publiczna, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej jest udostępniania na wniosek.

Informacja publiczna, która może być niezwłocznie udostępniona, jest udostępniana w formie ustnej lub pisemnej bez pisemnego wniosku.

Biuletyn Informacji Publicznej
 
2001-2019 © by Ministerstwo Zdrowia.