nawigacja 

  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
 

budżet Działalnść lobbingowa Dziennik Urzędowy fundusze strukturalne kierownictwo kontakt leki majątek Minister Zdrowia MZ Narodowy Fundusz Zdrowia NFZ ogłoszenia Podsekretarz Stanu praca Program prac legislacyjnych projekt przetarg recepta refundacja refundowane regulamin rozporządzenie Sekretarz Stanu statut Świadczenia gwarantowane Świadczenia wysokospecjalistyczne zamówienia publiczne zdrowie

   Ogłoszenia 
 

Komunikat w związku z publikacją w "Naszym Dzienniku" z 15 lipca 2003 r. pt. "Terapia potrzebna od zaraz" na temat sposobu wydatkowania środków finansowych pochodzących ze składek na powszechne ubezpieczenie zdrowotneWarszawa, dnia 17 lipca 2003 r.

RZECZNIK PRASOWY
MINISTERSTWA ZDROWIA
Agnieszka Gołąbek

KOMUNIKAT

W związku z publikacją w „Naszym Dzienniku” z 15 lipca 2003 r. pt. „Terapia potrzebna od zaraz” na temat sposobu wydatkowania środków finansowych pochodzących ze składek na powszechne ubezpieczenie zdrowotne pragnę poinformować co następuje:

Od początku funkcjonowania instytucji powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego (poprzednio kas chorych, a obecnie Narodowego Funduszu Zdrowia) podstawową tendencją było przeznaczanie maksymalnej części przychodów ze składek na świadczenia zdrowotne dla ubezpieczonych.
W latach 1999 - 2002 na świadczenia zdrowotne przeznaczano średnio około 98% łącznych przychodów ze składek.

W roku 2002 koszty administracyjne wszystkich kas chorych wyniosły 321,5 mln zł, co stanowiło 1,15% przychodów ze składek uzyskanych w tym roku. Koszty poboru i ewidencjonowania składek – zarówno przez ZUS jak i KRUS – wyniosły 58,5 mln zł (0,21% przychodów ze składek).

Według obowiązującej w 2002 roku ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym koszty poboru i ewidencjonowania składek przez ZUS wynosiły 0,25%, a przez KRUS 0,20% kwoty tej części składek przekazywanych do kas chorych, które zostały przypisane do konkretnego ubezpieczonego. Dodać należy, że w przypadku ZUS do konkretnego ubezpieczonego przypisywane było około 75% składek.

W obecnie obowiązującej ustawie o powszechnym ubezpieczeniu
w Narodowym Funduszu Zdrowia (Dz.U. Nr 45 poz. 391 z późn. zm.) koszty poboru i ewidencjonowania składek dla obu instytucji ustalone zostały w wysokości 0,25% tej części składek przekazanych do Centrali Funduszu, które zostały przypisane do konkretnego ubezpieczonego. Spowoduje to niewielki wzrost udziału kosztów poboru składki w stosunku do roku 2002.

Agnieszka Gołąbek


Wersja do drukuPowrót


Data publikacji:
       2003-07-17
Opublikowany przez: Arkadiusz Wieczorek

Statystyka strony: 4961 wizyt

 
 

Informacja publiczna, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej jest udostępniania na wniosek.

Informacja publiczna, która może być niezwłocznie udostępniona, jest udostępniana w formie ustnej lub pisemnej bez pisemnego wniosku.

Biuletyn Informacji Publicznej
 
2001-2019 © by Ministerstwo Zdrowia.