nawigacja 

  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
 

budżet Działalnść lobbingowa Dziennik Urzędowy fundusze strukturalne kierownictwo kontakt leki majątek Minister Zdrowia MZ Narodowy Fundusz Zdrowia NFZ ogłoszenia Podsekretarz Stanu praca Program prac legislacyjnych projekt przetarg recepta refundacja refundowane regulamin rozporządzenie Sekretarz Stanu statut Świadczenia gwarantowane Świadczenia wysokospecjalistyczne zamówienia publiczne zdrowie

   Ogłoszenia 
 

Informacja o konferencji prasowej organizowanej w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych,
Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych


ma przyjemność zaprosić Państwa

na konferencję prasową

Nowoczesne postacie leków.
Teraźniejszość i perspektywy


organizowaną w ramach Ogólnopolskiej Kampanii
Konferencja odbędzie się


7 września 2011 r. (środa) o godzinie 12.00
w siedzibie Urzędu, przy ul. Ząbkowskiej 41 w Warszawie
sala konferencyjna (parter)


Zadaniem dotychczasowych konferencji była głównie prezentacja nowych terapii, a więc i nowych cząsteczek produktów leczniczych. Jednak niemniej ważnym zagadnieniem jest umożliwienie jak najskuteczniejszego i jak najbardziej bezpiecznego działania leku tam, gdzie jest on w organizmie człowieka potrzebny oraz zapewnienie mu optymalnej szybkości działania – od sekundowej w przypadku leków przeciwbólowych stosowanych w tzw. „bólach przebijających” w onkologii do wielomiesięcznej – dla leków stosowanych w terapii wielu chorób przewlekłych. Jeśli już więc mamy nową cząsteczkę leku – niemniej ważne jest, w jaki sposób potrafimy ją wykorzystać. Zresztą, i leki stosowane od dawna, ale w nowoczesnym „opakowaniu” nabierają często całkowicie nowych, pożytecznych właściwości.

Ostatnie dziesięciolecia przyniosły skokowy postęp w tej dziedzinie – wśród znanych postaci leków pojawiły się całkowicie nowe: tabletki liofilizowane, systemy transdermalne, mikrosfery, liposomy, emulsje submikronowe, implanty biodegradowalne. Wymienione postacie leków mają już na ogół ugruntowaną pozycję; należy domniemywać, że w niedalekiej przyszłości będziemy korzystali i z innych technologii, wśród których należy wymienić nanosuspensje, nanosfery lipidowe, immunoliposomy, pulmosfery, dendrymery hydrożele inteligentne, wstrzykiwacze proszkowe, system mikroigłowy. To daleko nie pełna lista nowych postaci leków, które oferuje nam wiek XXI.

Wydaje się więc, że do lamusa historii farmacji będzie można odesłać np. opatrunki, gdzie pacjent sam nasącza szmatki (niegdyś nazywane szarpiami) niesterylnymi roztworami, aby opatrzyć zakażoną ranę, podobnie jak już tylko w muzeach można oglądać sprzęt do wielokrotnych iniekcji w postaci dwuczęściowych strzykawek z metalu i ze szkła, igieł (ostrzonych, bywało, w specjalnym urządzeniu) i pudełka do ich gotowania, co było znakomitym rozsadnikiem wirusowych zapaleń wątroby i innych chorób.

A więc forma nowoczesnego leku jest równie ważna jak jego „treść”, czyli obecność odpowiedniej substancji czynnej, co postaramy się udowodnić podczas Konferencji.

***
Tradycyjnie przedstawiciel Kierownictwa Urzędu przekaże bieżące informacje dotyczące działalności statutowej URPL.

Konferencję poprowadzi Wojciech Łuszczyna, rzecznik URPL
Bliższe informacje: Anna Plich, tel. (022) 492-12-40, lub anna.plich@urpl.gov.plProgram konferencji prasowej
Wersja do drukuPowrót


Data publikacji:
       2011-09-05
Opublikowany przez: Małgorzata Woźniak-Juhre

Statystyka strony: 5692 wizyt

 
 

Informacja publiczna, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej jest udostępniania na wniosek.

Informacja publiczna, która może być niezwłocznie udostępniona, jest udostępniana w formie ustnej lub pisemnej bez pisemnego wniosku.

Biuletyn Informacji Publicznej
 
2001-2019 © by Ministerstwo Zdrowia.