|
Informacja dotycząca rozporządzenia w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego 
W dniu 3 listopada Jakub Szulc – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia w zastępstwie Ministra Zdrowia podpisał rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego. Przedmiotowe rozporządzenie wejdzie w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, tj. z dniem 8 listopada 2011 r. Powyższe rozporządzenie uchyla dotychczasowe rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 5 marca 2007r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego (Dz. U. Nr 55, poz. 365).
Nowe regulacje dla oddziałów ratunkowych opisują wymagania w bardziej funkcjonalny sposób, odpowiedni zarówno dla mniejszych szpitali, jak i dla większych placówek, o wyższym poziomie referencyjnym, przyjmujących dużą liczbę pacjentów w ciągu doby.
Główne zmiany to:
•
|
wprowadzenie obowiązku posiadania przez SOR całodobowego lotniska lub lądowiska dla śmigłowców ratunkowych, położonego w bezpośrednim sąsiedztwie oddziału ratunkowego lub w takiej odległości od SOR, przy której czas transportu pacjenta ambulansem nie przekroczy 5 minut, licząc od momentu przekazania pacjenta przez lotniczy zespół ratownictwa medycznego do specjalistycznego środka transportu sanitarnego;
|
•
|
weryfikację wymagań dla obszaru resuscytacyjno-zabiegowego;
|
•
|
zapewnienia całodobowego dostępu do badań diagnostycznych, komputerowego badania tomograficznego, endoskopowych, w tym: gastroskopii, rektoskopii, bronchoskopii i laryngoskopii oraz wyposażenia oddziału w analizator parametrów krytycznych, przyłóżkowy zestaw RTG, przewoźny ultrasonograf, do przyłóżkowego wykonywania badań- tym samym zrezygnowano z wydzielenia jednego obszaru laboratoryjno-diagnostycznego;
|
•
|
umożliwienie organizacji obszaru wstępnej intensywnej terapii z co najmniej jednym stanowiskiem intensywnej terapii;
|
•
|
doprecyzowanie wymagań w zakresie kwalifikacji pielęgniarki oddziałowej.
|
Rozporządzenie przewiduje 2 – letni okres dostosowawczy dla szpitali w zakresie posiadania lotniska lub lądowiska dla śmigłowca ratunkowego.

|
|
Data publikacji: 2011-11-08 |
Opublikowany przez: Małgorzata Woźniak-Juhre |
Statystyka strony: 5988 wizyt
| |