nawigacja 

  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
 

budżet Działalnść lobbingowa Dziennik Urzędowy fundusze strukturalne kierownictwo kontakt leki majątek Minister Zdrowia MZ Narodowy Fundusz Zdrowia NFZ ogłoszenia Podsekretarz Stanu praca Program prac legislacyjnych projekt przetarg recepta refundacja refundowane regulamin rozporządzenie Sekretarz Stanu statut Świadczenia gwarantowane Świadczenia wysokospecjalistyczne zamówienia publiczne zdrowie

   Ogłoszenia 
 

Polska wieprzowina jest bezpiecznaMINISTER ZDROWIA

MZ-ZP-P-070-26733-6/DP/14

Warszawa, dnia 26 lutego 2014 rokuKomunikat w sprawie przypadków wystąpienia choroby afrykańskiego pomoru świń
na terenie Rzeczypospolitej PolskiejGłówny Lekarz Weterynarii poinformował, że w ramach funkcjonującego od ubiegłego roku programu monitorowania afrykańskiego pomoru świń w dniach 17 oraz 19 lutego br. na terenie województwa podlaskiego wykryto dwa przypadki martwych dzików, u których potwierdzono materiał genetyczny wirusa afrykańskiego pomoru świń. Jest to wirusowa choroba świń domowych wszystkich ras oraz dzików. Wirus ten nie jest groźny dla człowieka w kontakcie bezpośrednim i nie posiada zdolności przenoszenia się na ludzi. Nie zanotowano również żadnych przypadków wystąpienia tej choroby u świń hodowlanych w Polsce.

Przepisy stosowane przez Inspekcję Weterynaryjną zapobiegają możliwości wprowadzenia do obrotu produktów pochodzenia zwierzęcego pochodzących z gospodarstwa, w którym podejrzewa się lub stwierdzono afrykański pomór świń. Państwowa Inspekcja Sanitarna nie stwierdza żadnych zagrożeń dla bezpieczeństwa zdrowotnego żywności w związku z tą chorobą. Dostępne w handlu mięso jest bezpieczne i nadaje się więc do spożycia. Służby podległe Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęły stosowne działania mające na celu ograniczenie potencjalnego ryzyka przeniesienia tej choroby na trzodę chlewną.

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego:

- http://www.minrol.gov.pl/pol/Ministerstwo/Biuro-Prasowe/Informacje-Prasowe/Dzialania-w-sprawie-afrykanskiego-pomoru-swin-ASF
- http://www.wetgiw.gov.pl/
- http://gis.gov.pl/?go=news&id=147


Wersja do drukuPowrót


Data utworzenia:
       2014-02-26
Data publikacji:
       2014-02-26
Opublikowany przez: Marlena Woźniak

Statystyka strony: 10154 wizyt

 
 

Informacja publiczna, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej jest udostępniania na wniosek.

Informacja publiczna, która może być niezwłocznie udostępniona, jest udostępniana w formie ustnej lub pisemnej bez pisemnego wniosku.

Biuletyn Informacji Publicznej
 
2001-2019 © by Ministerstwo Zdrowia.