Ogłoszenia 
 

„Chrońmy nasze dzieci przed dymem tytoniowym – Zdrowe środowisko dla dzieci” - komunikat z konferencji


7 kwietnia 2003 - Światowy Dzień Zdrowia


Obchody Światowego Dnia Zdrowia w roku 2003 koncentrują się wokół tematu: „Zdrowe środowisko dla dzieci”. Jest to szczególna okazja do zwrócenia uwagi opinii publicznej na zagrożenia, na jakie narażone są dzieci w swoim najbliższym otoczeniu. Przyszły rozwój naszych dzieci i świata, w którym będą żyć zależy od tego, czy damy im szansę na zdrowie. Dla dziecka świat jest mały, ograniczony do domu, szkoły, podwórka, placu zabaw, dlatego powinny to być miejsca szczególnie bezpieczne.

Niestety, często nie potrafimy zapewnić tego naszym dzieciom. Każdego roku na świecie umiera 5 mln dzieci w wieku poniżej 14 lat z powodu zagrożeń związanych
z ich środowiskiem.
Problem ten dotyczy szczególnie krajów rozwijających się.

W Polsce, gdzie w ciągu ostatnich 50 lat dokonał się duży postęp jeśli chodzi o warunki życia i higienę, czynnikiem zagrożenia numer jeden w przypadku małych dzieci stało się zanieczyszczenie mikrośrodowiska domowego dymem tytoniowym. Małe dzieci większość czasu spędzają w domu, w którym przebywają wraz z palącymi rodzicami, dlatego przed wymuszonym biernym paleniem nie mogą chronić ich regulacje prawne. Jest to kwestia świadomości dorosłych oraz norm kulturowych, które muszą doprowadzić do świadomości palących w Polsce, że głównym czynnikiem zagrażającym zdrowiu małych dzieci (0–5 lat, także w okresie prenatalnym) jest ekspozycja na dym tytoniowy.

W Polsce każdego roku rodzi się ponad 100 tys. dzieci, które podczas pierwszych
9-ciu miesięcy istnienia, wraz z palącą matką w ciąży eksponowane są na setki niszczących zdrowie związków chemicznych zawartych w dymie tytoniowym. Wszystkie te dzieci wolniej rosną, rodzą się z mniejszą masą urodzeniową, są gorzej przygotowane do samodzielnego życia. Po urodzeniu 60 % małych dzieci jest zmuszanych przez obu lub jedno z rodziców do biernego palenia.
W efekcie dzieci te częściej cierpią na schorzenia dróg oddechowych, choroby ucha środkowego, ataki astmy. Dotyka je też znacznie częściej zespół nagłej śmierci niemowląt (SIDS).
Badania naukowe wskazują, że wymuszone bierne palenie od momentu poczęcia do 5 roku życia jest największym zagrożeniem dla zdrowia dzieci.

Dlatego obchody Światowego Dnia Zdrowia, 7 kwietnia 2003 r., w Polsce, gdzie palenie tytoniu jest wciąż bardzo powszechne, koncentrują się na ochronie dzieci przed wymuszonym biernym paleniem.

Realizacji tego celu poświęcona była konferencja popularno-naukowa pt. „Chrońmy nasze dzieci przed dymem tytoniowym – Zdrowe środowisko dla dzieci”, która odbyła się 7 kwietnia w Ministerstwie Zdrowia.

Przesłanie dr Gro Harlem Brundtland – Dyrektora Generalnego WHO
Wersja do drukuPowrót


Data publikacji:
       2003-04-07
Opublikowany przez: Arkadiusz Wieczorek

Statystyka strony: 4357 wizyt

 
2001-2019 © by Ministerstwo Zdrowia.