Ogłoszenia 
 

List Ministra Zdrowia z okazji Światowego Dnia Przeciwdziałania Korupcji


MINISTER ZDROWIA

Warszawa, 9 grudnia 2009 r .MZ-DNM-046-10020-5/AK/09


Szanowni Państwo,
Światowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji, który przypada 9 grudnia, skłania nas do głębokiej refleksji nad złożonym problemem, jakim jest korupcja. Jest to zjawisko o wysokiej szkodliwości społecznej spotykane w różnych sferach życia, nie tylko w ochronie zdrowia, jednak to właśnie korupcja w ochronie zdrowia, dotyka nas jako obywateli szczególnie. Pod jej wpływem społeczeństwo traci zaufanie do pracowników opieki medycznej oraz negatywnie postrzega funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia jako całości.

Jako Minister Zdrowia walkę z korupcją uczyniłam jednym ze swoich priorytetów, a kierowane przeze mnie Ministerstwo Zdrowia aktywnie uczestniczy w realizacji strategii antykorupcyjnej polskiego rządu.

Mając świadomość, iż walka z korupcją, jest procesem trudnym i złożonym, że nigdy nie będzie można powiedzieć, że zrobiło się wszystko, podjęliśmy to wyzwanie. Walka ta jest ciężka i mozolna, a efekty nie są widoczne od razu, czasami trzeba na nie czekać latami. Zamiast dokonywać spektakularnych akcji zatrzymań, zdecydowaliśmy się postawić na dobre prawo i budowanie kultury antykorupcyjnej. Podjęliśmy próbę ucywilizowania lobbingu firm farmaceutycznych.

Jednak zwycięstwo w tej walce nie jest możliwe bez aktywnego udziału obywateli. Bez Państwa sprzeciwu i odmowy uczestnictwa w korupcyjnym procederze, nie odniesiemy sukcesu. Dobre prawo, stanowi bowiem tylko fundament dla dalszych działań. Świadomość społeczna oraz aktywne reagowanie na wszelkie przejawy korupcji i nie poddawanie się nim leżą w interesie każdego z nas i są naszym obywatelskim obowiązkiem.


Minister Zdrowia
(-) Ewa Kopacz

Wersja do drukuPowrót


Data publikacji:
       2009-12-09
Opublikowany przez: Małgorzata Woźniak-Juhre

Statystyka strony: 3354 wizyt

 
2001-2019 © by Ministerstwo Zdrowia.