|
Komunikat po spotkaniu przedstawicieli środowisk medycznych z Ministrem Zdrowia Komunikat po spotkaniu w dniu 23 maja 2006 r.
przedstawicieli środowisk medycznych z Ministrem Zdrowia
Dnia 23 maja 2006 r. w Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie przedstawicieli środowisk medycznych, w trakcie, którego Kierownictwo Ministerstwa Zdrowia zaprezentowało odpowiedź na postulaty zgłaszane przez partnerów społecznych, dotyczące w szczególności:
1.
|
Podwyższenia wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia
Stanowisko Rządu - zgodnie z projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych od dnia 1 października 2006 r. nastąpi 30 % wzrost wynagrodzeń pracowników zakładów w stosunku do stanu na 2005 r.
Komitet Porozumiewawczy - podtrzymuje zgłoszony postulat natychmiastowego wzrostu. Wzrost powinien objąć wszystkich pracowników medycznych bez względu na miejsce i formę zatrudnienia. Nie popiera stanowiska rządu.
OPZZ – akceptuje propozycję Rządu, jeżeli podwyżki będą obowiązywać od 1 października 2006 r.
Forum Związków Zawodowych – akceptuje propozycję Rządu, jeżeli podwyżki będą obowiązywać od 1 października 2006 r.
NSZZ Solidarność - akceptuje propozycję Rządu, jeżeli podwyżki będą obowiązywać najpóźniej od 1 października 2006 r. (niezbędne są gwarancje Prezesa Rady Ministrów i Ministra Finansów).W pracach Międzyresortowego Zespołu należy zająć się opracowaniem rozwiązań wzrostu wynagrodzeń również dla pracowników niepublicznych zakładów.
|
2.
|
Stworzenia mechanizmów zapewniających wzrost wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia do poziomu gwarantującego ich godny poziom – na wniosek Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 maja 2006 r. powołany został Międzyresortowy Zespół do Spraw Opracowania Zasad Zatrudniania i Wynagradzania w Ochronie Zdrowia. Zadaniem Zespołu będzie opracowanie propozycji rozwiązań legislacyjnych dotyczących zasad zatrudniania i wynagradzania w ochronie zdrowia.
Komitet Porozumiewawczy – jest to krok w kierunku realizacji przedstawionego postulatu. Zespół powinien rozpocząć pracę bezzwłocznie zakończyć w jak najkrótszym czasie. Uregulowania opracowane przez Zespół powinny mieć rangę ustawy. Przedstawiciele podmiotów reprezentowanych w Komitecie powinni uczestniczyć w pracach Zespołu (zgoda Ministra Zdrowia).
Członkowie Zespołu Trójstronnego - (OPZZ, NSZZ Solidarność, Forum Związków Zawodowych) – popierają powstanie Zespołu. Dokument opracowany przez Zespół powinien mieć rangę ustawy regulującej kwestie zatrudniania, wynagradzania, awansu zawodowego pracowników ochrony zdrowia.
|
3.
|
Przyjęcia przez Radę Ministrów projektu ustawy gwarantującej wzrost publicznych nakładów na ochronę zdrowia do 6% PKB.
Minister Zdrowia przedstawił informację o zaakceptowaniu przez Radę Ministrów propozycji odnoszących się do wzrostu wynagrodzeń oraz doprowadzenia w ciągu kolejnych trzech lat publicznych nakładów na ochronę zdrowia do poziomu 4,7 % PKB. Zdaniem Rządu propozycje te stanowią najwyższy możliwy poziom wzrostu nakładów.
Komitet Porozumiewawczy – zaprogramowanie do roku 2009 wzrostu publicznych nakładów na zdrowie do poziomu 4,7 % PKB jest dalekie od oczekiwań, ale zmierza we właściwym kierunku.
|
Minister Zdrowia zwrócił się do przedstawicieli środowisk medycznych uczestniczących w spotkaniu o zaprzestanie akcji protestacyjnej i podjęcie konstruktywnych działań zmierzających do wypracowania rozwiązań systemowych, których założenia zostały zaprezentowane w trakcie spotkania.
Komitet Porozumiewawczy zwrócił się do Ministra Zdrowia o podjęcie działań na rzecz natychmiastowego zaspokojenia roszczeń środowisk medycznych.
Rząd nie może zagwarantować podwyżek wynagrodzeń w trybie natychmiastowym.
|
|
Data publikacji: 2006-05-23 |
Opublikowany przez: Małgorzata Woźniak-Juhre |
Statystyka strony: 9865 wizyt
| |