Ogłoszenia 
 

Komunikat w sprawie zasad wytwarzania produktów leczniczych


MINISTERSTWO ZDROWIA
RZECZNIK PRASOWY
Paweł Trzciński

Warszawa, 10 listopada 2006 r.

KOMUNIKAT W SPRAWIE ZASAD WYTWARZANIA PRODUKTÓW LECZNICZYCHW związku z pojawiającą się w mediach nieprawdziwą informacją jakoby w ciągu kilku ostatnich miesięcy w Polsce nie obowiązywały żadne przepisy regulujące zasady wytwarzania produktów leczniczych, Minister Zdrowia informuje, że ustawa – Prawo farmaceutyczne nakłada na wytwórców obowiązek przestrzegania Europejskich zasad Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP). Brak przewodnika GMP w języku polskim nie usprawiedliwia żadnego wytwórcy który nie stosuje i wykazuje się nieznajomością standardów europejskich w tym zakresie.

Standardy Europejskiej Dobrej Praktyki Wytwarzania tworzone są przez ekspertów krajów członkowskich Unii Europejskiej i podlegają niezwykle dynamicznym zmianom, w związku z powyższym wymagają ciągłej aktualizacji.

Od 1 stycznia 2006 roku polska inspekcja jest członkiem PIC/S (Schemat Współpracy Inspekcji Farmaceutycznych), organizacji skupiającej 28 państw, dla których posługiwanie się jednakowymi standardami, w oparciu o europejski przewodnik Dobrej Praktyki Wytwarzania, jest kluczowym elementem współpracy.

Ponadto należy zaznaczyć, iż art. 43 ustawy upoważnia Głównego Inspektora Farmaceutycznego do cofnięcia zezwolenia na wytwarzanie w przypadku stwierdzenia nie stosowania zasad GMP.


Paweł Trzciński
Rzecznik Ministra Zdrowia

Wersja do drukuPowrót


Data publikacji:
       2006-11-10
Opublikowany przez: Małgorzata Woźniak-Juhre

Statystyka strony: 7734 wizyt

 
2001-2020 © by Ministerstwo Zdrowia.